Geopark Vnitrosudetská pánev Vižňov - pod tą nazwą skrywa się plenerowa ekspozycja skał w czeskiej wsi Viznov, nieopodal polskiej granicy u podnóża Gór Suchych (Góry Kamienne). Miejsce to leży w środku dużej i ważnej jednostki geologicznej - niecki śródsudeckiej i też jej tematyce poswięcona jest ta ekspozycja. Utworzony ogródek skalny stanowią 4 duże plansze informacyjne (historia geologiczna regionu, mapa geologiczna, minerały i skamieniałości) oraz 14 stanowisk z mniejszymi tablicami oraz przywiezionymi blokami skał z okolicznych kamieniołomów i odsłonięć. Tablice opisują wybrane stanowiska z niecki śródsudeckiej, występujące tam typy skał oraz dodatkowo posiadają przyklejone fragmenty polerowanych próbek skał, co znacznie ułatwia zapoznanie się z budową wewnętrzną skał. W większości prezentowane są skały osadowe (zlepieńce, piaskowce, mułowce) wieku od karbonu po kredę oraz skały wulkaniczne, które budują masyw Gór Stołowych i odpowiadają za ich strome stoki.
Niewątpliwie jest to ciekawa propozycja do odwiedzenia, zwłaszcza że takich miejsc geoturystycznych nadal jest niewiele.
Tuż obok ekspozycji można jeszcze obejżeć XVIII-wieczny, barokowy kościół.
Skały wulkaniczne odpowiadające za strome stoki Gór Stołowych?
OdpowiedzUsuńGóry Stołowe zbudowane są głównie z piaskowców i margli - ponieważ piaskowce są znacznie twardsze i to one tworzą strome stoki i progi włączając w to pionowe, skalne krawędzie w tych górach. Skały wulkaniczne też są dość odporne i także odpowiadają za strome stoki ale Gór Kamiennych i Wałbrzyskich
UsuńPrzejęzyczenie w tekście, na co zwracał już uwagę mój przedmówca: "W większości prezentowane są skały osadowe (zlepieńce, piaskowce, mułowce) wieku od karbonu po kredę oraz skały wulkaniczne, które budują masyw GÓR STOŁOWYCH i odpowiadają za ich strome stoki."
OdpowiedzUsuńPozdrawiam!