wtorek, 9 września 2014

Łabski Szczyt i rumowiska skalne

Jest to jeden ze szczytów na Głównym Grzbiecie Karkonoszy, osiąga wysokość 1472 m n.p.m. oraz wynosi się około 17 m ponad wierzchowinę. Ma dość charakterystyczny wierzchołek w postaci skalnej grzędy zbudowanej ze spękanego granitu, a jej podnóże zajmują niewielkie blokowiska skalne powstałe z jej rozpadu. Dużo większe rumowiska skalne natomiast pokrywają częściowo północne stoki Łabskiego Szczytu. Część z nich ma podobną genezę do tych z samego szczytu (wietrzenie mrozowe), natomiast powstanie innych związane jest z działalnością lodowcową. W okresie zlodowaceń, na zboczach tworzyły się lodowce gruzłowe, które w odróżnieniu od klasycznych lodowców, w swojej masie zawierały obok lodu równą ilość materiału skalnego w postaci bloków. Miały oczywiście one zdolność płynięcia, więc potrafiły w dół stoku transportować duże bloki granitowe, które po wytopieniu lodu utworzyły wydłużone pokrywy blokowe, miejscami z widocznymi kamienistymi wałami na ich dolnym zakończeniu. 
Skalista grzęda Łabskiego Szczytu, aktualnie nie jest udostępniona żadnym szlakiem, ze względu na to, że jest ona miejscem występowania unikatowych gatunków porostów. Szlak przebiega grzbietem  tuż obok, natomiast na północnym stoku przebiegają dwa kolejne szlaki i wiodą częściowo przez blokowiska skalne - zwłaszcza fragment Ścieżki nad Reglami, który w porównaniu do szlaku grzebietowego ma charakter bardziej górski i usłany jest licznymi, dużymi blokami skalnymi.
Poniższy filmik prezentuje fragment tego szlaku:




Rozpadające się skałki granitowe

Skalista grzęda

Bloki granitowe pokryte porostami

Widok na szlak w kierunku Śnieżnych Kotłów, widoczny budynek Radiowo-Telewizyjnego Ośrodek Nadawczego Śnieżne Kotły

Widok na Łabski Szczyt z okolic Śnieżnych Kotłów


Widok na północne zbocza z okolic Szrenicy; żółty szlak na Śnieżne Kotły, trawersuje zbocze Łabskiego Szczytu oraz Łabski Kocioł - ze względu na zagrożenie lawinowe, zimą jest zamknięty.

Widok z okolicy Schroniska Po Łabskim Szczytem na północny stok usłany rumowiskami skalnymi.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz