Zbiornik ma powierzchnię 0,23 km², pojemność około 1,46 mln m³ i średnią głębokość 6,3 m.
Powstał w XX wieku na rzece Brzęczek na zachód od Bielawy po wykonaniu od strony miasta zapory ziemnej wzmocnionej płytami żelbetonowymi od strony wewnętrznej.
Zbiornik utworzono jako zbiornik wody technologicznej dla bielawskich zakładów włókienniczych. Po upadłości zakładów włókienniczych w Bielawie pod koniec XX wieku, zbiornik pełni rolę akwenu sportowo-rekreacyjnego.
źródło - wikipedia
Na zachodnim skraju zbiornika utworzona została niewielka wysepka na którą prowadzi drewniany pomost. Tuż obok znajdują się atrakcyjne tereny rekreacyjne, restauracja, siłownia pod chmurką, restauracja. W sezonie letnim odbywają się tutaj liczne imprezy oraz koncerty m.in. Regałowisko.
Z wałów zbiornika rozciągają się piękne widoki na okolice - krawędź Gór Sowich, Górę Parkową czy Masyw Ślęży.
W 2013 roku właściciel zbiornika po wygaśnięciu dzierżawy dla miasta, przystąpił do spuszczania wody ze zbiornika - tak wyglądał zalew z resztkami wody...
Widok zimowy na zbiornik, choć bez śniegu.
Otoczenie zbiornika
Zabudowania zlikwidowanych zakładów włókienniczych Bielbaw
Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńPersonalizowane zbiorniki stalowe dostarczają rozwiązania na miarę specyficznych wymagań klientów. Możliwość dostosowania wymiarów, kształtu oraz specyfikacji technicznej pozwala na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni i zaspokojenie indywidualnych potrzeb przechowywania, co jest kluczowe w wielu branżach przemysłowych.
OdpowiedzUsuńZbiorniki paliwowe są wykorzystywane do przechowywania różnego rodzaju paliw ciekłych, w tym oleju napędowego i benzyny. Konstrukcja tych zbiorników zapewnia ich trwałość i odporność na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych oraz substancji chemicznych. Stosowane są zarówno w przemyśle, jak i rolnictwie, gdzie zapewniają bezpieczne magazynowanie dużych ilości paliwa. Zbiorniki paliwowe są kluczowym elementem infrastruktury w wielu firmach.
OdpowiedzUsuń