sobota, 11 stycznia 2014

Ciechanowice - Sztolnia "Gesellen Gluck"

Rejon Ciechanowice-Miedzianka usytuowany na północnym krańcu Rudaw Janowickich to jeden z najważniejszych sudeckich ośrodków górniczych o kilkusetletniej tradycji. Niestety do dnia dzisiejszego niewiele zachowało się z tych czasów, miasto Miedzianka niemal przestało istnieć a praktycznie wszystkie sztolnie i szyby są zasypane i niedostępne. Jednym z miejsc, które przetrwało i stoi otworem to XIX-wieczna sztolnia, zlokalizowana tuż nad brzegiem Bobru w miejscowości Ciechanowice. Otwór wejściowy jest od widoczny z drogi wiodącej doliną Bobru. Sztolnia ta posiada system kilku rozgałęzionych chodników o łącznej długości ponad 300 metrów. Zwiedzanie nie nastręcza trudności, do pokonania zalanych odcinków wystarczą kalosze.
Chodniki zostały wydrążone w obrębie amfibolitów smużystych oraz brekcji tektonicznych z drobnymi żyłkami kwarcu. Ciekawe jest położenie geologiczne tej sztolni, gdyż przebiega ona niemal w linii uskoku śródsudeckiego oddzielającego na tym obszarze dwie duże jednostki geologiczne - metamorfik Rudaw Janowickich na południu i metamorfik Kaczawski na północy.
Mineralizacja rudna jest tutaj dość uboga i zachowana szczątkowo, głównie w postaci drobnych liniowo rozproszonych skupień chalkopirytu (Cu) oraz pirytu i markasytu (Fe).
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz